👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00
Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59
KOLEJNY KROK SRK W KIERUNKU PRZEMIAN❗️ 👉🏻Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowy podmiot w procesie transformacji, współuczestniczy przy tworzeniu Białej Księgi Transformacji, opracowywanej przez Bank Światowy World Bank. To „instrukcja obsługi”📒dla sprawnych działań w kierunku przemian regionów węglowych⚒️ ➡️Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwo Przemysłu, w ramach Misji Banku Światowego. Celem było przeprowadzenie dyskusji i uzyskanie wkładu od kluczowych interesariuszy procesów transformacji na potrzeby Białej Księgi Transformacji. 🟢O dotychczasowych sukcesach transformacji regionu z udziałem SRK, bieżącej działalności spółki, ale także barierach prawnych i oczekiwaniach w tym procesie opowiadał prezes SRK Jarosław Wieszołek. 📖 Białą Księgę Transformacji przygotowuje powołany 26 lutego zespół przy Ministerstwie Przemysłu, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu, Banku Światowego oraz środowiska naukowego. Wstępnie wnioski mają zostać zaprezentowane podczas XVII European Economic Congress (Europejskiego Kongresu Gospodarczego) w Katowice - oficjalny profil miasta, podczas Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”, związanej z polską prezydencją w Radzie UE (Council of the European Union). 2025-03-27 13:23:08
Dofinansowanie - zmiany sposobu ogrzewania lokalu mieszkalnego | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Dofinansowanie - zmiany sposobu ogrzewania lokalu mieszkalnego
Informujemy, że od dnia 22 czerwca 2021 roku istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie wymiany nieefektywnego źródła ciepła i montażu nowego urządzenia grzewczego spełniającego normy antysmogowe, na koszt najemcy, w lokalu mieszkalnym należącym do zasobów mieszkaniowych SRK S.A., w kwocie do 5 000,00 zł brutto.
Dofinansowaniem objęte są prace związane ze zmianą systemu ogrzewania wraz z podłączeniem ekologicznych źródeł ciepła tj.: gaz, energia elektryczna, miejska sieć ciepłownicza oraz odnawialne źródła ciepła (tj. pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne).
Dopuszcza się zastosowanie pieców węglowych 5 klasy czystości spalania z certyfikatem „ecodesing” oraz opalanych pelletem w lokalach mieszkalnych, w których nie ma możliwości wykonania przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej ani gazowej.
Warunkiem przystąpienia do robót związanych ze zmianą sposobu ogrzewania, jest uzyskanie pisemnej zgody Działu ds. Obsługi Technicznej Zasobów Mieszkaniowych O/AZM, w której zostaną określone warunki jakie winien spełnić najemca danego lokalu mieszkalnego, w zależności od planowanej zmiany systemu ogrzewania.
Po zakończeniu robót Najemca, może ubiegać się o dofinansowanie - zmiany sposobu ogrzewania pod następującymi warunkami :
OGRZEWANIE GAZOWE:
OGRZEWANIE WĘGLOWE/PELLET:
OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE (grzejniki akumulacyjne, klimatyzator, panele na podczerwień, c.o. - kocioł elektryczny):
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział w Bytomiu
Administracja Zasobów Mieszkaniowych,
Dział ds. Obsługi Technicznej Zasobów Mieszkaniowych
41-902 Bytom, ul. Łużycka 7
tel. +48 519-558-770 lub +48 511-916-760
Powyższa refundacja zostanie udzielona poprzez pomniejszenie opłat czynszowych do wysokości przyznanego dofinansowania pod warunkiem zgłoszenia zakończenia robót, przedłożenia dowodu zakupu oraz sporządzenia protokołu odbioru robót przez uprawnionego pracownika Działu ds. Obsługi Technicznej Zasobów Mieszkaniowych.
Pragniemy również nadmienić, iż dodatkowo, istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowania zmiany sposobu ogrzewania oraz likwidacji starego nieefektywnego ekologicznie źródła ciepła za pośrednictwem Gminy.
W celu uzyskania gminnej refundacji należy skontaktować się z przyporządkowanym terytorialnie urzędem miasta lub gminy.
Gorąco zachęcamy naszych najemców do wymiany starych nieekologicznych pieców i korzystania z wyżej wymienionych programów dofinansowania.